Avustralya’daki kilise saldırısı zanlıları hakim karşısında

Polis, söz konusu soruşturma kapsamında dün gözaltına alınan 15-17 yaşlarındaki 7 gençle ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, gözaltındaki 16-17 yaşlarındaki iki gencin, “terör eylemine karışmak veya terör eylemi planlamak için komplo kurmak”la suçlandığı kaydedildi. Bir gencin “kamuya açık alanda bıçak taşımak”, iki gencin “şiddet içerikli aşırılık yanlısı materyal bulundurmak”la suçlandığı belirtilen açıklamada, 2 şüpheliye şu ana kadar herhangi bir suçlama yönetilmediği bildirildi.

Şüpheli 5 gencin bugün çocuk mahkemesinde hakim karşısına çıkması bekleniyor. Sydney kentindeki Christ The Good Shepherd Kilisesi’nde 15 Nisan’da canlı yayımlanan ayinde Piskopos Mar Mari Emmanuel hedef alınmıştı. Piskopos ve 3 kişi yaralanmış, saldırgan yakalanmıştı.

Yeni Güney Galler Emniyet Müdürü, 16 Nisan’da saldırının “terör eylemi” olarak soruşturulacağını bildirmişti. Yeni Güney Galler Eyaleti Komiser Yardımcısı David Hudson, dün, Sydney’in güneybatısındaki muhitlere 400’den fazla polis memuruyla düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 15-17 yaşlarındaki 7 gencin “aşırıcı ve şiddet yanlısı bir ideolojiden etkilendiği”ni ve halk için tehdit oluşturduğunu ifade etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir